WHM’de Özel Nameserver Oluşturma

Özel name server (NS adresi) kullanmak için öncelikle size verilen IP adresini kullanarak alan adı firmanızda NS adreslerini oluşturmanız gerekmektedir. Bu makalemizde alan adı firmasını veridyen.com olarak, bize verilen IP adreslerinide 185.149.103.42 olarak ele aldık bunlar örnek bilgilerdir siz işlem yaparken kendi alan adı firmanızı ve size verilen IP adresini kullanmalısınız.

 

Öncelikle kullanmak istediğimiz nameserverları oluşturduk. (Siz hangi alan adı firmasını kullanıyorsanız oradan oluşturunuz.)

WHM'de Özel Nameserver Oluşturma

WHM panelinizin sol menüsünden “Basic WebHost Manager Setup”a tıklayınız.

WHM'de Özel Nameserver Oluşturma

Gelen sayfadan özel nameserverları düzenleyerek “Save Changes” butonuna basınız.

WHM'de Özel Nameserver Oluşturma

Daha sonra WHM panelinizin sol menüsünden “DNS Bölge Düzenle”ye tıklayınız.

WHM'de Özel Nameserver Oluşturma

Gelen sayfada özel nameserverları kullanıcağınız alan adını seçerek “Edit” butonuna basınız.

WHM'de Özel Nameserver Oluşturma

Karşınıza çıkan sayfada aşağıdaki resimde görüldüğü gibi “SOA” ve “NS” alanlarını yeni oluşturduğunuz nameserverlara göre düzenleyiniz. Daha sonra hemen aşağıda ki formda oluşturduğumuz nameserverlara record ekliyoruz. Böylece özel nameserver oluşturmuş olursunuz sorunsuz çalıştığını kontrol etmek için “intodns.com”dan kontrol edebilirsiniz.

WHM'de Özel Nameserver Oluşturma

WHM'de Özel Nameserver Oluşturma

 

 

İlginizi çekebilecek konular

article-image
Hosting Yönetimi

DNS Ön Belleği Temizleme

Bu eğitselimizde DNS ön belleği temizlemeyi anlattık. Sorularınızı bizlere destek bildirimi olarak iletebilirsiniz. DNS Ön Belleği Nedir ? DNS ön belleğiniz en son girilen web sayfalarının IP adreslerini hafızaya alır. Eğer bilgisayarınızın DNS ön belleği...
article-image
cPanel / WHM , Wordpress

cPanel’de Tek Tıkla WordPress Kurma

Bu eğitselimizde cPanel Tek Tıkla WordPress Kurmayı anlattık.  Sorularınızı bizlere destek bildirimi olarak iletebilirsiniz. WHM panelinizdeki “Scripts” bölümünden “WordPress”e tıklayınız. Karşınıza çıkan sayfada “Install Now” butonuna tıklayınız. Gelen ekranda WordPress kurmak istediğiniz domaini seçiniz....

Siz de yorum yapın!

Eposta adresiniz gizli kalacaktır..