Paylaşımlı hostingde verilen CloudLinux kaynak limitleri nelerdir?

Merhabalar. Bu yazımızda sunduğumuz web hosting hizmetlerinde site başına verilen sunucu kaynaklarının ne kadar olduğunu, bu terimlerin tam olarak ne işe yaradığını detaylarıyla anlatacağız. Böylelikle kaynak yetersizliği, aşırı kaynak tüketimi sonucunda 503 hatası aldığınızda tam olarak hangi konunun üzerine yoğunlaşacağınızı ve çözüm arayacağınızı bilme imkanına sahip olursunuz.

Cloud Linux; özellikle birden fazla kullanıcı hesabının bulunduğu sunucularda, kaynak ve performans yönetimini sağlamaya yönelik bir işletim sistemidir.CloudLinux’un LVE Manager arayüzünden sunucu yöneticisi her bir kullanıcı (web sitesi) için kaynak belirleyebilir ve değiştirebilir.

Değerlerin anlatımına geçmeden önce CloudLinux’un limitleme amaçlı kullanıldığını fakat ciddi yük altında iken limitleme olmasına rağmen diğer kullanıcıları etkileyebileceğinizi hatırlatmak isteriz.Veridyen olarak bir sitenin yayın akışını engellemek (suspend moduna almak) en son tercihimiz olacaktır lakin web siteniz diğer müşterileri etkileyebilecek boyutta ciddi zararlar veriyorsa, yazılımsal problemleri mevcutsa, hatalı sql sorguları çalıştırıyorsa kısacası o an sunucuda kesinti yada yavaşlık yaşatıyorsa bu zararı en minimum süre diğer sitelere yansıtmak için siteniz direkt olarak tarafımızca askıya alınabilir.Bu işlem sonrası tarafınıza aksiyon almanız için bilgi verilir.

  • CPU : %200 İşlemci gücüdür. %200 ile olduğunda 2 işlemci çekirdeğini paylaşımlı olarak kullanabilirsiniz.
  • VMEM : 2GB (virtual memory – sanal bellek)
    PMEM : 2GB (physical memory – fiziksel bellek)
    Bu iki MEM değeri sunucularımızda site başına 2 GB paylaşımlı olarak atanmaktadır.
  • IO: 1MB/s IO sizin sunucu diski üzerindeki okuma/yazma/işlem hızınızdır.Bu limit saniyede 1 MB site başı olarak tanımlanır.
  • EP: 100 (entry process) Web servisi tarafında site başına atanan bağlantı değeridir.
  • NPROC: 40 Bu değer sunucu üzerinde yapabileceğiniz maksimum işlem sayısıdır.
  • INODE: 200,000 Bu site başına atanan dosya limit sayısıdır.Örneğin iki yüzbin resim, iki yüzbin email, iki yüzbin php dosyası bu limiti doldurabilir.

Paylaşımlı web hosting ve bayi hostinglerde her web sitesi başına atanan bu değerler sabit olup değiştirilmemektedir. Çoğu yer sağlayıcı firmanın ortalama bu değerleri verdiğini baz alırsak, bu değerler size yeterli gelmiyorsa web siteniz paylaşımlı bir hizmet için uygun değil demektir.Yazılımsal olarak optimizasyon hataları yada eksiklikler, yüksek ziyaretçi isteği olabilir. WordPress kullanıyorsanız çoğunlukla eklenti ve tema kaynaklıdır. Bu gibi durumda daha özel çözüm olarak sanal sunucu, bulut sunucu yada kiralık sunucu gibi dedike hizmetler tercih etmelisiniz.

İlginizi çekebilecek konular

article-image
Genel

Cloudflare Nedir?

Cloudflare Nedir ? Cloudflare, web sitenizin performansını arttıran ve sitenizin güvenliğini üst seviyeye taşıyan, ücretsiz bir proxy hizmetlerini kurumsallaştırıp sunan hizmettir. Cloudflare CDN, SSL, DDOS Koruması gibi bir çok özelliği ücretsiz olarak kullanmanızı da sağlar....
article-image
Hosting Yönetimi

500 İnternal Server Hatası Nedir ?

Bu eğitselimizde 500 internal server hatası anlattık.  Sorularınızı bizlere destek bildirimi olarak iletebilirsiniz. 500 İnternal Server, hatası web sitenizin sunucusunda bir şeylerin ters gittiğini belirtmektedir. Bu hata genellikle .htaccess dosyasının yanlış yapılandırılmasından kaynaklanıyor olabilir....
article-image
Hosting Yönetimi

Hosting Nedir ?

Hosting Nedir ? Hosting, Satın aldığınız alan adına bağlı bir website’yi yayınlamanız için gereken depolama alanıdır. Hosting sunucuları genellikle bu iş için yapılmış olan Data Center ( Veri Merkezi ) denilen alanlarda bulundurulur. Buradan toplu...
article-image
Hosting Yönetimi , Wordpress

WordPress SMTP Mail Ayarlama

Bu eğitselimizde WordPress SMTP mail Ayarlamayı anlattık.  Sorularınızı bizlere destek bildirimi olarak iletebilirsiniz. WordPress wp-admininizin sol taraftaki menüsünden “Eklentiler” yazısının üstüne gelip ” Yeni Ekle ” yazısına tıklayınız. Gelen sayfada sağ taraftaki arama butonuna...