Http ve Https Nedir ? Arasında ki Farklar Nelerdir ?

Bu eğitselimizde http ve https ve arasında ki farkları anlattık. Sorularınızı bizlere destek bildirimi olarak iletebilirsiniz.

Http Nedir ?

HTTP(  Hyper Text Transfer Protocol ), internet üzerinden veri alışverişini sağlayan bir sistemdir. Bu sistem üzerinde ki veri alışverişinde her hangi bir şifreleme yöntemi bulunmamaktadır.

Https Nedir ?

HTTPS( Secure Hyper Text Transfer Protocol ), bu protokolde SSL Sertifikası sayesinde kullanıcı ile sunucu arasında ki veri alışverişini şifreleyen bir sistemdir böylece de üçüncü bir şahısın bu verilere erişmesini engeller. Secure Hyper Text Transfer Protocol, secure kelimesinden de anlayacağımız üzere güvenli anlamına gelmektedir.

Bu sebepten dolayı bankalar, e-ticaret siteleri, kullanıcıların kişisel bilgilerini tutan ve kullanan siteler, bu bilgilerin transferi sırasında güvenliği sağlamak için SSL Sertifikalarını kullanırlar.

Http ve Https Arasında ki Farklar

Http, üzerinde yapılan veri alışverişlerin de her hangi bir şifreleme yapılmamaktadır. Bu sebepten dolayıda veri alışverişinde güvenilir bir sistem olarak görülmemektedir. Http üzerinden kredi kartı işlemleri yapmak veya kullanıcı bilgileri gibi verilerin paylaşılması, kullanılması büyük bir risk oluşturmaktadır.

Özellikle bankalar, e-ticaret siteleri, kullanıcıların kişisel bilgilerini tutan ve kullanan sitelerin https kullanmaları gerekmektedir. Son zamanlarda İnternet’ten alışverişi güvenli bir hale getirebilmek amacı ile online ödeme sistemi sağlayan firmalar sanal POS sağlamadan önce, İnternet üzerinden satış yapacak olan firmaların https protokolüne geçmesini istemektedirler.

http ve https protokollerinin arasında ki farklardan bir ise http’nin bağlantı noktası olarak “Port 80”, https’in ise “Port 443” kullanıyor olmasıdır.

 

 

 

 

İlginizi çekebilecek konular

article-image
E-posta , Hosting Yönetimi

Outlook 2016 IMAP Mail Kurulumu

Bu eğitselimizde veridyen.hosting alan adını kullandık. Kendi e-posta adresinizi ayarlarken lütfen veridyen.hosting yazan yere kendi alan adınızı yazmayı unutmayın. Outlook  2016 sürümünde nasıl e-posta hesabınızı kuracağınızı ve ayarlarını resimli olarak anlattık. Sorularınızı bizlere destek...
article-image
cPanel / WHM , Hosting Yönetimi

cPanel’de FTP Oluşturma

Bu eğitselimizde cPanel’de FTP oluşturmayı anlattık.  Sorularınızı bizlere destek bildirimi olarak iletebilirsiniz. cPanelinizin “Dosyalar” bölümünden “FTP Hesapları” kısmına giriniz. Karşınıza gelen sayfada “Oturum Açma” ve “Şifre” alanlarını doldurduktan sonra “FTP Hesabı Oluştur” butonuna tıklayınız. Böylece...