Http ve Https Nedir ? Arasında ki Farklar Nelerdir ?

Bu eğitselimizde http ve https ve arasında ki farkları anlattık. Sorularınızı bizlere destek bildirimi olarak iletebilirsiniz.

Http Nedir ?

HTTP(  Hyper Text Transfer Protocol ), internet üzerinden veri alışverişini sağlayan bir sistemdir. Bu sistem üzerinde ki veri alışverişinde her hangi bir şifreleme yöntemi bulunmamaktadır.

Https Nedir ?

HTTPS( Secure Hyper Text Transfer Protocol ), bu protokolde SSL Sertifikası sayesinde kullanıcı ile sunucu arasında ki veri alışverişini şifreleyen bir sistemdir böylece de üçüncü bir şahısın bu verilere erişmesini engeller. Secure Hyper Text Transfer Protocol, secure kelimesinden de anlayacağımız üzere güvenli anlamına gelmektedir.

Bu sebepten dolayı bankalar, e-ticaret siteleri, kullanıcıların kişisel bilgilerini tutan ve kullanan siteler, bu bilgilerin transferi sırasında güvenliği sağlamak için SSL Sertifikalarını kullanırlar.

Http ve Https Arasında ki Farklar

Http, üzerinde yapılan veri alışverişlerin de her hangi bir şifreleme yapılmamaktadır. Bu sebepten dolayıda veri alışverişinde güvenilir bir sistem olarak görülmemektedir. Http üzerinden kredi kartı işlemleri yapmak veya kullanıcı bilgileri gibi verilerin paylaşılması, kullanılması büyük bir risk oluşturmaktadır.

Özellikle bankalar, e-ticaret siteleri, kullanıcıların kişisel bilgilerini tutan ve kullanan sitelerin https kullanmaları gerekmektedir. Son zamanlarda İnternet’ten alışverişi güvenli bir hale getirebilmek amacı ile online ödeme sistemi sağlayan firmalar sanal POS sağlamadan önce, İnternet üzerinden satış yapacak olan firmaların https protokolüne geçmesini istemektedirler.

http ve https protokollerinin arasında ki farklardan bir ise http’nin bağlantı noktası olarak “Port 80”, https’in ise “Port 443” kullanıyor olmasıdır.

 

 

 

 

İlginizi çekebilecek konular

article-image
Hosting Yönetimi

Hosting Nedir ?

Hosting Nedir ? Hosting, Satın aldığınız alan adına bağlı bir website’yi yayınlamanız için gereken depolama alanıdır. Hosting sunucuları genellikle bu iş için yapılmış olan Data Center ( Veri Merkezi ) denilen alanlarda bulundurulur. Buradan toplu...