Domain Nedir ?

Domain (Alan Adı) Nedir ?

Domain (Alan Adı), kelimeler ve rakamlardan oluşan isimlerdir. Websiteler’in İnternet’teki kimliğidir. Websiteler’e ulaşabilmek için IP’leri ve İsimleri olmak zorundadır. Ayrıca website oluşturmanın ilk ve zorunlu  kuralıdır.

Örnek : veridyen.com

Subdomain (Alt Domain) Nedir ?

Subdomain (Alt Domain), domainlerin ön ek almış halleridir. Subdomain genellikle aynı domainde ki bir websitenin ek unsurlarını oluşturmak için kullanılır.

Örnek : blog.veridyen.com

Park Domain Nedir ?

Park Domain, tek bir websiteyi birden fazla domain’de kullanmaktadır. Örneğin “ornek.com” ve “ornek2.com” adlı 2 adet domainimizin olduğunu düşünelim. Websiteniz “ornek.com” üzerine kurulu ise diğer “ornek2.com” sitenize yönlendirilmiş bir park domain olur.

Üst Düzey Domain Nedir ?

Üst Düzey Domain, domain adlarının en çok kullanılan ve en üst seviyesidir. Websitelerde genellikle karşımıza çıkan “.com, .net, .org, .biz, .info ” en çok kullanılan üst düzey domainlerdir.

Bunlar dışında bir çok üst düzey domain mevcuttur. Hangisini seçeceğiniz website’nizin içeriğine bağlıdır.

Domain Nedir

 

 

 

 

 

İlginizi çekebilecek konular

article-image
cPanel / WHM , Hosting Yönetimi

Phpinfo dosyası oluşturmak

phpinfo.php dosyası sorun analizleri için önemli bir dosyadır.Bu dosya sayesinde kullandığınız php sürümü,mysql versiyonu, apache bileşenleri ve öğrenmemiz gereken sürüm bilgilerini öğreniriz ve bunlara göre yorum yapabiliriz. Herhangi bir text editörü açınız.Örneğin: Notepad Bu...
article-image
Hosting Yönetimi

DDoS Nedir ?

DOS Nedir ? Bir bilgisayar aracılığıyla hedef olarak belirlenen bilgisayarın kullanılabilirliğini ortadan kaldırmaya amaçlanarak gerçekleştirilir. Saldırı esnasında bilgisayar ve bilgisayarın kullandığı ağların olabildiğince yavaşlatılması ve kullanılamaz hale gelmesi amaçlanır. DDoS (Distrubuted Denial of Service) Nedir...

Siz de yorum yapın!

Eposta adresiniz gizli kalacaktır..