Cronjob Nedir ? cPanel’de Cronjob Ekleme

Bu eğitselimizde cPanel’de cronjob eklemeyi anlattık.  Sorularınızı bizlere destek bildirimi olarak iletebilirsiniz.

Cronjob : Zamanlanmış dosyaların sunucu üzerinde çalıştırılmasıdır. Web siteniz üzerinde belirli aralıklarla çalıştırmak istediğiniz dosyalar varsa sunucu üzerinde cron tanımlayıp istediğiniz gün, saat ve dakikalarda çalışmasını sağlayabilirsiniz.

cPanelinizin “ADVANCED” bölümünden “Cron Jobs” yazısına tıklayınız.

Cronjob Nedir cPanel'de Cronjob Ekleme

Karşınıza gelen ekranda “Email” formunu doldurup “Update Email” butonuna tıklayınız.

Cronjob Nedir cPanel'de Cronjob Ekleme

Daha sonra “Common Settings” bölümünde özel bir ayarlama yapmamanız durumunda cronunuz dakikada bir çalışacaktır. Siz cronunuzun hangi gün, saat ve dakikalarda çalışmasını istiyorsanız karşınıza çıkan listeden özel ayar yapabilirsiniz.

Zamanlama yaptıktan sonra çalıştırmak istediğiniz cron tanımlamasını yapabilirsiniz. Cron tanımlamasını “Command” bölümünden yapabilmektesiniz. Zamanlamasını yaptığınız ve çalışmasını istediğiniz FTP’deki bir dosyanız varsa bu işlemi aşağıdaki komutu yazarak çalıştırabilirsiniz.

php /home/user/public_html/sayfa.php

Bunları uyguladıktan sonra “Add New Cron Job” butonuna tıklayınız. Böylece cronjob’u eklemiş olursunuz.

Cronjob Nedir cPanel'de Cronjob Ekleme

NOT: Sunucularımız da 15 dakikanın altında çalışacak cronjob ekleyemezsiniz. Böyle bir durumda haber verilmeden silinecektir, ilgili durum sözleşmemizde belirtilmiştir.

İlginizi çekebilecek konular

article-image
E-posta , Hosting Yönetimi

Outlook 2016 POP3 Mail Kurulumu

Bu eğitselimizde veridyen.hosting alan adını kullandık. Kendi e-posta adresinizi ayarlarken lütfen veridyen.hosting yazan yere kendi alan adınızı yazmayı unutmayın. Outlook  2016 sürümünde nasıl e-posta hesabınızı kuracağınızı ve ayarlarını resimli olarak anlattık. Sorularınızı bizlere destek...